Loader

Zyski kapitałowe czy przepływ pieniężny ?

Na początku postaw sobie pytanie : 

Inwestujesz dla przepływu pieniężnego czy zysku kapitałowego ? 

Różnice w podejściu do inwestowania trafnie opisał Robert Kiyosaki ( milioner, inwestor, autor bestsellerów ).

Pokazuje dlaczego tak niewiele osób osiąga niezależność finansową.

A więc : 

 ” Jednym z powodów tego, że ludzie nie stają się niezależni finansowo jest to, że większość z nich skupia się na zyskach kapitałowych

Z tego powodu miliony ludzi straciło na giełdzie akcji miliardy dolarów pomiędzy rokiem 2000 i 2003. 

Oczekiwali zysków kapitałowych. To jest hazard. 

Nie ma nic złego w zyskach kapitałowych i chciałbym, aby rosła wartość moich nieruchomości oraz wartość moich akcji.

 Jednak zbytnio nie gram w tę grę.

Moja główna uwaga jest skupiona na przepływie pieniężnym, a nie na zyskach kapitałowych, podobnie jak robi to większość inwestorów odnoszących sukcesy. ” 

I dalej : 

 ” Powodem tego, że tak wielu ludzi nie odnosi sukcesów jest to, że skupiają się tylko na jednym z obu aspektów – większość na zyskach kapitałowych. 

Mają nadzieję, że wartość ich nieruchomości pójdzie w górę. 

Oznacza to zyski kapitałowe, a według mnie to jest spekulowanie, a nie inwestowanie. To jest bardzo ważna lekcja, którą warto zapamiętać, jeśli chcesz wiedzieć jak użyć dźwigni w stosunku do swoich pieniędzy, po tym, gdy się już nauczyłeś dobrze nimi zarządzać “

Ja również uważam, że inwestowanie tylko dla zysków kapitałowych to czysta spekulacja.

Mam nadzieję, że Ty nie spekulujesz tylko inwestujesz.

Spotykając się z wieloma osobami które inwestują zauważam, że większość ” spekuluje ” inwestując dla zysków kapitałowych na giełdzie, forexie, kontraktach terminowych, opcjach, złocie czy nawet na nieruchomościach. 

Próbują ” trafić ” na dołek żeby sprzedać ” na górce ” – co zresztą rzadko się udaje.

Jeśli chcesz być prawdziwie niezależny finansowo musisz inwestować dla przepływu pieniężnego. A zyski kapitałowe traktować jako ” dodatek ” czy premię, z tego że dobrze inwestujesz.

Inwestując w ten sposób uniezależniasz się w pewien sposób od ceny i ” dołków i górek ”  bo i tak Twoje aktywa przynoszą Ci przepływ pieniężny ( oczywiście koniecznie dodatni ).  

Zauważ też, że Kiyosaki posługuje się również dźwignią finansową przy swoich inwestycjach co pozwala mu stać się jeszcze szybciej i łatwiej bogatym.

Pozwól, że podam Ci przykład tego, jak ja inwestuję dla przepływu pieniężnego w nieruchomościach gruntowych ( tak, tak można inwestując w ziemię osiągać przepływ pieniężny ) posługując się przy tym dźwignią finansową. 

Ale zanim to zrobię to wytłumaczę jaka jest według mnie najważniejsza umiejętność w inwestowaniu.

A więc – każda inwestycja wymaga aby najpierw ” coś kupić “( aktywa ),  a następnie znaleźć inwestora ( np. wynajmującego w nieruchomościach mieszkaniowych), który będzie przynosił regularny przepływ pieniężny. 

W przypadku ” spekulacji”  należy najpierw ” coś ” kupić aby następnie sprzedać z zyskiem kapitałowym.

W każdym z tych przypadków Twoje działanie polega na znalezieniu kogoś kto będzie płacił Ci regularnie ( przepływ pieniężny ) lub kupi od Ciebie Twoje ” coś ” ( zyski kapitałowe ). 

Najważniejszą umiejętnością jaką musisz mieć w obu tych przypadkach jest…… umiejętność sprzedawania !

Bez niej nie znajdziesz wynajmującego ani kupującego.

Każdy z nas sprzedaje od urodzenia – płacząc w sklepie do mamy o lizaka, sprzedając swoje kompetencje na rozmowie kwalifikacyjnej, czy przekonując żonę lub męża do swojego pomysłu. 

Z tą różnicą, że przy inwestycjach w nieruchomości robimy to za pieniądze. 

A teraz do rzeczy – zobacz jak ja osiągam przepływ pieniężny z nieruchomości gruntowych a dodatkowo posiłkuję się dźwignią finansową. 

Wyobraź sobie, że masz na oku świetną inwestycję np. w mieszkanie które zamierzasz ” wynająć ”  inwestując dla przepływu pieniężnego. Cena to 85.000 zł. 

Niestety nie masz takiej gotówki. Do banku też nie masz co iść bo brak Ci zdolności kredytowej. Poza tym jesteś świadomym inwestorem i nawet gdybyś miał gotówkę czy zdolność kredytową wiesz, że inwestowanie własną gotówką czy kredytem bankowym nie jest najlepszym rozwiązaniem. Chcesz posłużyć się dźwignią finansową która będzie działała na Twoją korzyść. 

Znajdujesz jednak taki ” Bank ” który nie pobiera od Ciebie odsetek, nie sprawdza zdolności kredytowej ani dochodów, umożliwia zawieszenie płatności i ” skredytuje ” 100 % Twojej inwestycji. Tym bankiem jest…. właściciel nieruchomości. ” Rata ” Twojego ” kredytu ” wynosi 300 zł/ miesiąc.

Tak więc w tym przypadku gotówkę na zakup tej inwestycji zaproponuje Tobie właściciel mieszkania ( posłużysz się dźwignią finansową ).

A teraz wyobraź sobie że możesz wynająć to mieszkanie ( tutaj przyda się wspomniana już Twoja umiejętność sprzedaży ) …. nawet 30.000 osób ! Każdy z tych ” wynajmujących ” może generować Tobie przepływ pieniężny przez ponad 20 lat ! 

Inaczej mówiąc masz zagwarantowane w umowach z wynajmującymi, że przez 20 lat każdy z nich będzie to mieszkanie wynajmować !  

Już 7 wynajmujących zagwarantuje Tobie, że nic za nie nie zapłacisz ( będą generowali przepływ pieniężny który pozwoli spłacać poprzedniego właściciela ). 

Dodatkowo, jeśli którykolwiek z wynajmujących będzie chciał wyprowadzić się z mieszkania będzie musiał zapłacić Ci pieniądze za wynajem za 20 lat ( tak miałeś zapisane w umowie ) nawet jeśli mieszkał tylko 1 rok.  

Poza tym samo mieszkanie nigdy się nie niszczy, nie wymaga remontów i napraw ani Twojego zaangażowania w wizyty w nim. Nigdy też nie będziesz miał problemów z kradzieżami Twoich mebli, hałasem lokatorów, zepsutymi spłuczkami  ani regulowaniem czynszu do spółdzielni. Nie będziesz musiał ubezpieczać mieszkania ponieważ nie może ono się spalić.

Będziesz mógł mieszkać nawet na drugim końcu świata, nie będziesz musiał podpisywać osobiście umów z wynajmującym, ani nawet widzieć go na oczy ponieważ wszystko może odbywać się poprzez Internet.

Świetna inwestycja  ?

Chciałbyś w takiej uczestniczyć ? 

Takie możliwości generuje wyjątkowa możliwość inwestowania w ziemię – Treeneo 

Jest to metoda która pozostawia w tyle obecnie dostępne na rynku włącznie ze spółkami celowymi.

Jest prosta, skuteczna i bezobsługowa.

Tak inwestuję w nieruchomości, z tą różnicą że możliwości takie dają również grunty.

Po prostu inwestuję w ziemię i pozyskuję inwestorów osiągając przepływ pieniężny. 

Zalety opisałem wyżej, wiec jeśli i Ty chcesz inwestować dla przepływu pieniężnego  – dołącz do mnie 

 

P.S. A zyski kapitałowe są przy okazji.

Podziel się :
Robert Przygoda
poczta@robertprzygoda.pl

Inwestor, coach, przedsiębiorca, bloger, dziennikarz. Jestem wykładowcą w ASBIRO, redaktorem w Businessmann Today, pisałem dla Estate.pl i Equity Magazine. Występowałem w TV, Polskim Radiu i Rzeczpospolitej. Napisałem e-booka o finansowaniu nieruchomości. Fascynuje się alternatywnymi metodami finansowania nieruchomości i ekonomią współpracy

1 Comment
  • zdzislaw
    Posted at 17:27h, 17 czerwca Odpowiedz

    Bardzo interesujace musze to zrobic

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.