Loader

2011 rokiem inwestycji w grunty…

Artykuł, który ukazał się na portalu inwestycje.pl pokazuje jaki potencjał zysku kryje sie w ziemi.

A więc :

” Nieprzerwana dobra passa

Patrząc na ten rynek w dłuższej – siedmioletniej – perspektywie bez trudu dojdziemy do wniosku, że ziemia rolna była jednym z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału. Dostępne za ten okres dane pokazują, że przeciętny grunt rolny zdrożał o 203,2%.

Dla porównania gdyby pod koniec 2004 roku odłożyć pieniądze na przeciętną roczną lokatę, którą odnawiałoby się co roku na przeciętnych rynkowych warunkach, inwestor osiągnąłby do końca zeszłego roku całkowitą stopę zwrotu na poziomie 38% brutto.

W analogicznym okresie notowania warszawskiego indeksu największych spółek wzrosły zaledwie o 9,4%. ”

Jak widać zyski z samego tylko upływu czasu w ” przeciętny ” grunt przekroczyły 6 – krotnie zyski z lokaty bankowej i aż 20-krotnie zyski z giełdy !

Poniżej wykres jak drożały grunty na przestrzeni ostatnich ” prawie ” 20 lat.

Treeneo

Poza tym widać braki wahań cen, ponieważ rynek gruntów nie podlega spekulacji – co opisuje autor artykułu poniżej :

” Co więcej, rynek gruntów nigdy nie osiągnął poziomu spekulacyjnego, z jakimi mieliśmy do czynienia na rynku nieruchomości mieszkaniowych w dużych miastach. ”

Zyski przedstawione w artykule ( 203 % ) mogą być wielokrotnie wyższe ( pokazuje to choćby przykład inwestrora z projektu TUTAJ – który używając dźwigni finansowej w niecały rok uzyskał ponad 530 % – bez żadnych dodatkowych działań czy nakładów finansowych ) – autor artykułu tak to opisuje :

” Zmiany cen to nie wszystko

Ale uwaga! Zmiana trendu na rynku nie musi paradoksalnie oznaczać braku opłacalności inwestowania w grunty rolne. Te nabywane są często przez inwestorów, którzy głównych źródeł zysku upatrują nie w samym wzroście wartości ziemi rolnej, ale w zmianie przeznaczenia nieruchomości z rolnego na budowlany lub podziale dużego areału na mniejsze działki w myśl zasady, że im mniejsza sprzedawana nieruchomość, tym wyższa jej cena w przeliczeniu na metr. Wzrost wartości nieruchomości rolnej może być też konsekwencją zmiany przeznaczenia działki lub budowy infrastruktury np. dróg, obwodnic, mostów. Takie trafione inwestycje potrafią generować kilkukrotnie wyższe stopy zwrotu niż obserwowane dotychczas roczne wzrosty cen gruntów rolnych. ”

Jeśli zastanawiasz się w co inwestować to chyba już znalazłeś odpowiedź 🙂

Podziel się :
Robert Przygoda
poczta@robertprzygoda.pl

Inwestor, coach, przedsiębiorca, bloger, dziennikarz. Jestem wykładowcą w ASBIRO, redaktorem w Businessmann Today, pisałem dla Estate.pl i Equity Magazine. Występowałem w TV, Polskim Radiu i Rzeczpospolitej. Napisałem e-booka o finansowaniu nieruchomości. Fascynuje się alternatywnymi metodami finansowania nieruchomości i ekonomią współpracy

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.