Loader

Sprzedaż działek a działalność gospodarcza – wyrok NSA

Zorganizowana sprzedaż działek tzn. w sposób częstotliwy i ukierunkowany na zysk przez osobę fizyczna która nie jest przedsiębiorcą Naczelny Sąd Administracyjny uznał się za działalność gospodarczą.

Taki wyrok wydał NSA w dniu 2.03.2012 ( II FSK 1549/10 ) 

Dzieląc działki i sprzedając je zapłacisz podatek dochodowy jak przedsiębiorca.

Powinieneś także prowadzić książkę przychodów i rozchodów.

NSA wyjaśnił, że zastosowanie w sprawie ma definicja działalności gospodarczej określona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według art. 5a pkt 6 ustawy – działalność gospodarcza to działalność zarobkowa, prowadzona we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły.

Zwraca uwagę, że taka działalność polegająca na podziale i sprzedaży ma zorganizowany charakter m.in. poprzez  wydzielenie, wyznaczenie drogi dojazdowej, a także ogłoszenia prasowe. 

 


Podziel się :
Robert Przygoda
poczta@robertprzygoda.pl

Inwestor, coach, przedsiębiorca, bloger, dziennikarz. Jestem wykładowcą w ASBIRO, redaktorem w Businessmann Today, pisałem dla Estate.pl i Equity Magazine. Występowałem w TV, Polskim Radiu i Rzeczpospolitej. Napisałem e-booka o finansowaniu nieruchomości. Fascynuje się alternatywnymi metodami finansowania nieruchomości i ekonomią współpracy

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.