Loader

Nieruchomości – co nas czeka w ciagu 20 lat…

Gdzie, w co i jak – czyli co nas czeka w ciagu 20 lat

Przyszłosc

 

Inwestowanie staje się dziś koniecznością.

Ci którzy tego nie robią  – a jest ich znaczna ilość, będą mieli kłopot. Nie dość że tak duży odsetek rodaków tego nie robi to jeszcze z roku na rok mamy statystycznie więcej długów( na jednego Polaka przypada ok. 29.000 zł długów – tych publicznych jak i przeterminowanych prywatnych ).

To prawie tyle ile roczny dochód z pensji Polaka zarabiającego średnią krajową. Czyli statystycznie nie powinniśmy w tym roku pić, jeść ani mieć żadnych innych wydatków żeby móc spłacić dług.

Gdyby nawet policzyć przeciętne oszczędności, które statystyczny Polak posiada ( ok. 14 tys. zł – 5 krotnie mniej niż przeciętny obywatel UE )  to i tak nie starczyłyby na spłacenie długów.

Nie piszę tego by straszyć, ale raczej żeby pokazać, jakie skutki może to spowodować.

Przeciętny Polak inwestuje 2 razy mniej niż Do 2035 r. miasta stracą 20 % mieszkańców .

Ci, którzy jednak inwestują/ oszczędzają – w instrumenty, które nie pozwalają nawet na zachowanie siły nabywczej pieniądza – głównie lokaty bankowe ( inflacja ).

Wynika to z wielu powodów m.in. z braku wiedzy finansowej, której w szkołach próżno szukać.

I w tym obszarze działa zasada pareto – tylko 20 % osób zbiera 80 efektów, pozostałem 80 % zbiera 20 % efektów.

Pytanie : w której grupie się znajdujesz lub chcesz się znaleźć…

Z drugiej strony robione co roku badania pokazują- że Polacy najchętniej inwestowaliby w nieruchomości ( ok. 40-50 % respondentów ) – które uważają za najlepszą inwestycję.

Który rodzaj nieruchomości może przynieść najlepsze efekty, w jaki sposób i gdzie inwestować ?

W co i w jaki sposób

Grając wielokrotnie w obie części gry Cashflow której autorem jest Robert Kiyosaki ( polecam dla poznania swoich zachowań inwestycyjnych ) doszedłem do pewnego wniosku obserwując zachowania innych graczy ( obserwacja zachowań inwestycyjnych innych graczy jest równie cenna ).

Widzę w tym analogię do zachowań  w prawdziwym życiu.

Otóż większość graczy starała się zebrać potrzebną gotówkę ( często dużą ) do zainwestowania w nieruchomość mieszkaniową na wynajem ( zgodnie z radą, że należy inwestować w przepływ pieniężny ). Niestety ten sposób nie sprawdzał się zbyt dobrze – ponieważ zanim gracz zgromadził odpowiednią sumę to po drodze „ dopadały go „ zazwyczaj nieprzewidziane wydatki lub ktoś inny uprzedzał transakcję ( podobnie jak w życiu J ).

Ja stosowałem inną taktykę – niewielką kwotę inwestowałem w niewielką transakcję ( zazwyczaj nieruchomość gruntową ponieważ to ten rodzaj nieruchomości daje największe zyski tego typu ) która dawała duży zysk kapitałowy w pewnym czasie. Dzięki temu mogłem zgromadzisz stosunkowo szybko potrzebną gotówkę na reinwestowanie jej w nieruchomości zabudowane, która dawały przepływ pieniężny. I w ten sposób najczęściej „ udawało mi się „ wejść na szybki tor i ostatecznie osiągnąć cel i zwycięstwo ( rozumiem je raczej jako zwycięstwo nad samym sobą i swoimi nawykami niż nad innymi ).

Dlatego i Tobie polecam takie podejście – o wiele szybciej i mniejszymi pieniędzmi zbudujesz wolność finansową lub majątek.  A jednym z lepszych sposobów ( i to nie tylko moje zdanie ale i innych osób z branży inwestujących zawodowo w nieruchomości ) który to umożliwi jest zastosowanie dźwigni i użycie pieniędzy innych ( jeśli chcesz się dowiedzieć jak to robię zapisz się na mój darmowy kurs )

Gdzie

W Polsce zauważalny jest trend migracji ludności z miast na tereny podmiejskie – osiedlania się poza granicami administracyjnymi miasta – na terenach podmiejskich niektórych miast liczba ludności wzrośnie o 40 % !

 W związku z tym wzroście popyt na grunty i domy zlokalizowane właśnie w tych okolicach. A jednocześnie spadnie popyt na mieszkania w miastach – co może skutkować większym problemem ze znalezieniem najemców lub trudnością ze sprzedażą nieruchomości.

Jeśli więc planujesz inwestycję w mieszkanie to najlepiej w jednym z tych miast ( Warszawa, Kraków i Olsztyn lub stolicach niektórych województw ), w których liczba mieszkańców wzrośnie. A jeśli chodzi o grunty to najlepszą inwestycją będę te dobrze skomunikowane i atrakcyjnie położone blisko dużych miast wojewódzkich.

Podziel się :
Robert Przygoda
poczta@robertprzygoda.pl

Inwestor, coach, przedsiębiorca, bloger, dziennikarz. Jestem wykładowcą w ASBIRO, redaktorem w Businessmann Today, pisałem dla Estate.pl i Equity Magazine. Występowałem w TV, Polskim Radiu i Rzeczpospolitej. Napisałem e-booka o finansowaniu nieruchomości. Fascynuje się alternatywnymi metodami finansowania nieruchomości i ekonomią współpracy

4 komentarze
 • Paweł
  Posted at 11:33h, 24 czerwca Odpowiedz

  Bardzo podoba mi się podany przez Pana przykład z Cashflow – faktycznie strategia, jaką Pan zaprezentował wydaje się być najbardziej sensowna, a co najważniejsze przydatna także w realnych warunkach. Świetnie, ze potrafi Pan w prosty i przystępny sposób przekazywać tego typu wiedzę, która jak widać wcale nie musi być przesadnie skomplikowana. Pozdrawiam!

  • Robert Przygoda
   Posted at 11:54h, 24 czerwca Odpowiedz

   Panie Pawle dziekuję za opinię. Staram się pisać tak aby każdy mógł zrozumieć pomimo tego jak Pan napisał, że tematyka nie jest szczególnie skomplikowana. I jeśli się to udaje to bardzo się cieszę.

 • Joanna
  Posted at 07:41h, 11 kwietnia Odpowiedz

  Skąd ma Pan informacje na temat Olsztyna? Można poznać źródło?
  Dziękuję

  • Robert Przygoda
   Posted at 08:59h, 11 kwietnia Odpowiedz

   Pani Joanno wszystkie słowa zaznaczone na czerwono w artykule są podlinkowane – tam znajdzie Pani źródło.

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.