Loader

Franek z Rodziną na Swoim czyli 670 tys. rodzin z kłopotem

Franek z Rodziną na Swoim czyli 670 tys. rodzin z kłopotem

10922445_1048176341875312_6711350105657362047_nOstatnio w mediach dużo szumu informacyjnego na temat kredytów w CHF.

Zamieszanie spowodowane jest oczywiście nagłym wzrostem kursu franka, ponieważ w 570 tys gospodarstw domowych skokowo wzrosła rata kredytu ( o 20-25 % ). Okazuje się, że część z tych kredytów przewyższa wartość nieruchomości ( pomimo, że kredyt jest spłacany od kilku lat ponieważ z jednej strony spadłą wartość nieruchomości z drugiej wzrósł kapitał do spłaty.).

Mam nadzieję, że CIEBIE to nie dotyczy – ale są na to rozwiązania ( czytaj poniżej ).

Oczywiście pojawiły się już pomysły „ polityczne „ jak tu pomóc tym osobom ( a raczej komu zabrać, żeby można było pomóc – bo rząd nie ma swoich pieniędzy ).

Sorry taki mamy w Polsce kapitalizm/socjalizm ( niepotrzebne skreślić ).

W związku z tą sytuacją pojawiło się wiele rad wszelkiej maści expertów jak tu pomóc. I nie będę ich tu opisywał bo pomysłów jest tyle ilu jest expertów.

A wyjścia są tylko dwa :

– płacić dalej ( jeśli stać kredytobiorcę)

– lub nie płacić ( jeśli nie stać ).

Proste przynajmniej w pierwszym rozwiązaniu. Gorzej z wykonaniem drugiego.

Najprostszym sposobem ( gdy się nie płaci ) jest ogłoszenie upadłości. Drugim ( jeśli kredytobiorca chowa głowę w piasek i nie płaci) jest komornik. Ale jeśli wartość nieruchomości jest mniejsza niż kredyt na niej to komornik i tak będzie ścigał do końca życia za pozostałą resztę ( taka mała przewaga banków nad kredytobiorcą w Polsce J )

Ale jest sposób który jest najlepszym z możliwych ( jeśli ktoś nie płaci lub chce pozbyć się nieruchomości której w tradycyjnym modelu nigdy nie sprzeda.)

I tu przychodzą z pomocą alternatywne/ kreatywne formy finansowania/zbywania nieruchomości.

Dzięki nim można pomóc każdemu ( kto oczywiście chce dać sobie pomóc) kogo nieruchomość jest mniej warta niż kredyt na niej – niezależnie od rodzaju nieruchomości.

Sposób taki jest świetną alternatywą – z jednej strony dla chcących pozbyć się przekredytowanych nieruchomości z drugiej zaś potencjalnych nabywców, którzy nie chcą lub nie mogą brać kredytu. I TY możesz na tym całkiem nieźle zarobić.

Ale o tym uczą na mądrych szkoleniach z nieruchomości – jeśli masz problem z taką nieruchomością ( lub masz dostęp do właścicieli takich nieruchomości ) napisz do mnie – być może będę w stanie pomóc albo będziesz mógł zarobić na takich transakcjach, które na pozór wydają się nieopłacalne.

W Polsce ostatnimi czasy banki pozbywają się złych kredytów ( transakcje opiewają na miliardy zł )a nabywcy ( fundusze sekuryzytacyjne lub firmy windykacyjne ) kupują je za ułamek wartości. Warto ukroić kawałek tego ogromnego tortu.

Ale jest jeszcze jedna grupa osób ( ich liczba za 4 lata przekroczy 100.000 ) która będzie miała ( lub zaczyna mieć ) jeszcze większe problemy. Ich rata kredytu wzrośnie aż o 50 % ( czyli 2 razy więcej niż osób z kredytem we franku ) . I jakoś cicho w mediach o tym.

Pewnie za 4 lata wybrańcy narodu będą mieli co robić – będą naprawiać ( za nasze pieniądze ) to co zepsuli.

A sprawa dotyczy osób, które wzięły kredyt w programie Rodzina na Swoim ( ciekawe nazwy wymyślają prawda ?). Program polegał na dopłatach pomniejszających miesięczne raty. Dopłata wynosiła bowiem połowę odsetek. Ale teraz niektórym dopłaty się kończą i raty drastycznie rosną ( przykład poniżej ).

Jak zmieni się rata kredytu po zakończeniu dopłat RnS
Rata pomniejszona o dopłatę 624 zł
Rata bez dopłaty 920 zł
Założenia: Kredyt na kwotę 200 000 zł na 30 lat z marża 1,1%

Źródło : bankier.pl

Mam nadzieję, że i ta sytuacja CIEBIE nie dotyczy.

A wszystkich których to nie dotyczy powinni się cieszyć – nie dlatego, że ich to nie dotyczy, ale dlatego, że na rynek wkrótce trafi ( i już trafia ) coraz więcej nieruchomości, których właściciele chcą się ich pozbyć ( z powodu drożejącego franka, braku możliwości spłaty, wzrostu raty itp. ).

I dzięki temu z jednej strony można im pomóc z drugiej zaś zarobić więc układ jest sprawiedliwy. ).

Wykorzystajmy ten czas na zbudowanie aktywów i osiągnięcie wolności finansowej…

Podziel się :
Robert Przygoda
poczta@robertprzygoda.pl

Inwestor, coach, przedsiębiorca, bloger, dziennikarz. Jestem wykładowcą w ASBIRO, redaktorem w Businessmann Today, pisałem dla Estate.pl i Equity Magazine. Występowałem w TV, Polskim Radiu i Rzeczpospolitej. Napisałem e-booka o finansowaniu nieruchomości. Fascynuje się alternatywnymi metodami finansowania nieruchomości i ekonomią współpracy

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.